Er du valgansvarlig eller på anden vis involveret i arbejdet med at planlægge og gennemføre kommunalvalg?
Komponent udbyder igen de populære kurser, som gør både nye og erfarne valgansvarlige klar til at gennemføre kommunalvalget korrekt. På kurserne gennemgår vi regler og procedurer for afholdelse af kommunalvalg, og du får vigtig viden om lovgivning og lovændringer, obligatoriske opgaver og procedurer for selve valgets gennemførelse.
Kursus for nye valgansvarlige
Kurset for nye valgansvarlige afholdes i Vejle den 4.-5. maj 2021 og i Køge den 9.-10. juni 2021. Kurset er med overnatning, og der er masser af tid til at netværke og erfaringsudveksle med kollegaer fra andre kommuner.
Kursus for erfarne valgansvarlige
Kurset for erfarne valgansvarlige afholdes i Vejle den 23.-24. juni og 18.-19. september. Kurset gennemgår regler og lovændringer og har i øvrigt særligt fokus på erfaringsudveklsing.